Ocak 29, 2018

Ubuntu Budgie: Uzun Dönem Kullanım Raporu

Ubuntu Budgie      Selamlar. Önceki yazılarımda eski bir dizüstü kullanan sıradan bir ev kullanıcısı olduğumu ve bu sayfanın da bilgisayarım ile çıktığım yeni yolda tecrübelerimi aktardığım bir günlük olduğunu belirtmiştim. Birçok Linux dağıtımı denedim. Neredeyse tüm Ubuntu dağıtımlarını da denedim. Genel olarak uygulama ve kod çeşitliliğinden dolayı Debian'da karar kıldım. En hızlı ve stabil olarak Elementary OS sürümünü sevmişken karşıma Ubuntu Budgie çıktı. Yaklaşık dört aydır bu mükemmel dağıtımdayım ve bugün sizlere uzun soluklu bir kullanım raporu hazırladım.
     Önce birkaç kıyas yapalım.
     Elementary OS, Ubuntu 16.04 tabanlı bir sistem. Yani bir yılı aşkın süredir büyük çaplı bir sistem güncellemesi ne yazık ki almadı. Bunun yanı sıra Ubuntu Budgie son stabil güncellemesini 17.10 sürümü ile birlikte sundu ve şu an 18.04 sürümünün beta testlerini yapıyor. Gündelik kullanım için tavsiye etmem ama yenilik peşindeyseniz deneyebilirsiniz.
     Diğer Ubuntu dağıtımlarından biraz sıyrılarak kısmen de olsa kendi uygulama ekosistemleri var. Özellikle Elementary OS, Pantheon projesi altında geliştirdiği uygulamaları ile sizi kendisine çekiyor.
     Ubuntu Budgie, Budgie Welcome isimli bir uygulama ile tek satır kod yazmadan size temel sistem ihtiyaçlarını kurdurabiliyor. Tarayıcıdan güvenlik duvarına kadar pek çok uygulamaya bakabilir, Budgie özel uygulamalarını yükleyebilirsiniz.
     Elementary OS ile MacOS stiline alıştıysanız üzülmeyin! Budgie ile neredeyse aynı arayüze sahipler. Hatta Budgie dahili arayüz seçeneklerine sahip yani ek bir uygulama gerekmeksizin ikon paketi yükleyebilir, fare işaretçisini değiştirebilirsiniz. İsterseniz Apple tarzı paneli iptal edip Windows tarzı bir görünüm ile kullanabilirsiniz. Bu konuda oldukça esnek.
     Kurulum flaşı hazırlarken bence yedek bir dağıtım için de flaş hazırlayın. Yani elinizde bir Ubuntu Budgie flaşı varsa bir de Linux Mint flaşı olabilir. Eğer bir hata ile karşılaşırsanız diğer sistemi yükleyip tekrar flaş oluşturabilirsiniz.
     Budgie aslında Elementary OS ile aynı sebeple ortaya çıkmış bir proje. Yaygın olan, kullanıcısı ve desteği fazla olan kısmen de olsa "hantal" Ubuntu ekosistemini daha hızlı, daha stabil, çöplerden arınmış ve kullanıcı tanımlı bir sistem haline getirmek için yola çıkılmış. İyi de olmuş. Bu sayılanları yaparken ElementaryOS Pantheon isimli masaüstü evrenini kullanırken Budgie, Solus tarafından geliştirilen Budgie masaüstü evrenini kullanıyor. İkisi de her halükarda Gnome veya Unity ile kıyaslanırsa hızlı, akıcı ve stabil.
     Ubuntu Budgie temelde Ubuntu'dan aşırı ayrılmıyor. Bu sürücü problemlerine de ilaç gibi geliyor. ElementaryOS kullanırken bir türlü HP'nin yazıcı sürücülerini yükleyememiştim. ElementaryOS desteklenen sistemlerde yoktu ve Ubuntu'yu seçince de hata alıyordum. Fakat Budgie öyle değildi. Ubuntu'yu seçtim. Sorunsuz bir şekilde yazıcımı kurdum.
     Bazı temalarda veya ikon paketlerinde Pantheon desteği olmuyor maalesef. Bunun yanı sıra hemen hemen her temada Budgie için bir destek bulunuyor.
     Son olarak şunu söylemeliyim. Kullandığım bilgisayarın işlemcisi "AMD® E-350". Bu işlemcinin ne kadar rezil olduğunu Google sayesinde öğrenebilirsiniz. Buna rağmen YouTube ile müzik dinlerken bu sayfaya yazı yazabiliyorum ve Telegram ile arkadaşlarımla yazışırken Pushbullet ile telefondan gelen bildirimleri alıyorum ve Budgie sayesinde bilgisayarım gram kasmıyor. Hepinize Linux'lu günler dilerim Şen ve esen kalın...

0 yorum:

Yorum Gönder