Ağustos 15, 2017

Ubuntu'ya Photoshop CC Kurmak

Photoshop      Merhaba arkadaşlar. Linux platformuna geçtikten sonra en çok aradığım şey Photoshop olmuştu. Maalesef Photoshop Linux desteği sunmuyor. Bunun içinse bizim uygulayacağımız iki farklı çözüm yolu var. İlki Wine kullanmak ikincisi ise PlayOnLinux kullanmak. Wine maalesef Photoshop CC sürümleri ile tam olarak çalışmıyor. Bu nedenle PlayOnLinux ile kurulum yapacağız. Hazırsanız başlayalım.
     Öncelikle appcenter üzerinden PlayOnLinux uygulamasını edinin. Ardından uygulamayı açın. Veritabanlarının yüklenmesini bekleyin. Uygulama açılınca "+" şeklindeki Kur düğmesine basın. Açılan pencerede grafikler kategorisine gidip Adobe Photoshop CS6'i seçip sağ alttan kur deyin.
PlayOnLinux     Gelen her şeyi kabul ederek ileri deyin. Şimdi karşınızda kurulum dosyasını seçmemiz istenen pencere çıkacak. Buradan Adobe Photoshop CC kurulum dosyasını seçmeniz gerekiyor ama ben yasal olmadığı için bu dosyayı vermeyeceğim. Siz kendi imkanlarınızla da çok rahat bulabilirsiniz. Size tavsiyem zip açılımlı (İnternetten veri indirmeyen) veya Portable bir dosya edinmeniz. Ben ilkini kullandım.
Gözat
     Dosyayı seçtikten sonra ileri diyoruz. Ardından siz hangi kurulum dosyasını seçtiyseniz onun kurulum ekranı geliyor. Onu kurup kurulumu bitiriyoruz. Kurulum bittikten sonra masaüstünde simge oluşmuş olmalı. Oluşmadıysa PlayOnLinux uygulamasından Photoshop'a giriş yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde uygulama PlayOnLinux'a ait yonca simgesi ile görünüyorsa bunun için PlayOnLinux üzerinde uygulamaya sağ tık yapıp "simge belirle" tuşu ile simgeyi değiştirebilirsiniz.
     Eğer Photoshop'ın hangi sürümlerinin ne kadar iyi çalıştığını öğrenmek istiyorsanız buradan tüm sürüm kurulumları ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. Kendinize en uygun sürümü belirleyebilirsiniz. Photoshop CS6 ve CC sürümlerini CS6'i seçerek, diğer sürümleri (eski olanları) kendi CS kategorilerini seçerek kurabilirsiniz. Yapamayan arkadaşlar için videosunu ekliyorum.


Şen ve esen kalın..

3 yorum:

 1. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Thanks capital one card login in

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Actually, I don't know how could I do that.. As you see I can't write new posts at these times because I'm studying faculty of medicine. I'm so busy. I can give you a trick maybe: be yourself and write your own... Thanks for reading.

   Sil
 2. Merhaba ben playonlinuxu indiremedim.Uygulama merkezinde görünmüyor.Winehq da yok ne yapmalıyım.

  YanıtlaSil