Temmuz 10, 2017

Ubuntu 17.04-16.04 WPS Ofis Yükleme Rehberi

WPS Ofis      Merhaba arkadaşlar. Bir kaç gün önce bilgisayarıma Ubuntu 17.04 kurdum. Bu platformla ilgili görüşlerimi size aktarabilmek için. Bu sırada Elementary OS sonrası yaşadığım sıkıntılar olduğunu fark ettim. Farklı platformlarda WPS yüklenemiyordu. Birtakım sorunlar ortaya çıkıyordu. Bu yazımda Linux Mint, Elementary OS, Ubuntu ve diğer Ubuntu tabanlı sistemlerde WPS Ofis nasıl yüklenir ve Ubuntu 16.04, 16.10, 17.04 sürümlerinde nasıl yükleme yapılır bunu anlatacağım. Hadi başlayalım.

Bilmeyenler için WPS Ofis neden farklı:


     Aslında bilenler için Libre Ofis'den çok bir farkı yok ama Microsoft Ofis ile tam uyumlu olması, arkasında sağlam bir geliştirici gurubu olması, hazır şablonlar bulundurması ve pdf kaydetme özelliği ile bir çok kullanıcının tercihi. Şimdi gelelim yüklemeye:
     Öncelikle yapmamız gereken buradan bilgisayarımıza özel (x64 veya x86) WPS Ofis kurulum dosyasını indirelim. Ardından buradan "wps-office-fonts-*.deb" dosyasını indirelim. (* olan yer ileride değişebilir. Önemli olan baş kısmı aynı olan .deb dosyasını indirmek)
     Şimdi sürümlere göre devam edelim:

1) libpng12 dosyasını yüklemek


     Eğer 16.04 tabanlı sürüm kullanıyorsanız bu adımı atlayıp ikinci adıma geçin. Eğer 16.10 veya 17.04 kullanıyorsanız bu adımı uygulayın.
     Buradan bilgisayarınıza uygun olan libpng12 dosyasını indirip Gdebi veya Eddy ile kurun. Kurulum tamamlanınca ikinci aşamaya geçin.

2) Ofisi kurmak


     Önceden indirdiğiniz dosyaları kurun. Önce ofisi sonra fontları. Kurulum bittikten sonra üçüncü aşamaya geçin.

3) "Missing symbols" uyarısını kaldırmak


     Bu aşama biraz çetrefilli. Kayıp sembol dosyaları olduğunu belirten aşamada sembol dosyalarını kurmalıyız. Bunun için sırayla şu komutları kullanın:

sudo mkdir -p /usr/share/fonts/wps-office
cd /usr/share/fonts/wps-office
sudo wget --no-check-certificate https://www.dropbox.com/s/ekar71a5a4xpb9c/wps_symbol_fonts.zip
sudo unzip wps_symbol_fonts.zip
sudo fc-cache -vf
     Bu aşamayı da başarıyla tamamladıysanız sıradaki aşamaya geçebiliriz.

4)Ofis programını Türkçe yapmak


     Öncelikle buradan Ubuntu Türkiye sayfasına giderek "Türkçe dil dosyası" yazan dosyayı indirin. Arşivden rakamların olduğu klasörü çıkarın. Ardından "/home/kullanıcı ismi/.kingsoft/office6/mui" içerisine kopyalayın. Eğer ".kingsoft" klasörü görünmüyorsa Ctrl+H yapın, görünecektir. Bunun yanı sıra mui klasörü yoksa siz oluşturun.
     Şimdi WPS Ofisi açın. Sağ üstte A yazan bir ikon olmalı. Tişört resminin solunda olmalı. Oradan Türkçe'yi seçin. Diyelim ki Türkçe görünmüyor. O zaman "Online Language" yazan kısımdan bir dil seçin ve indirmesini bekleyin. İndirdikten sonra "/home/kullanıcı ismi/.kingsoft/office6/mui" içerisine attığınız rakamlı klasörden bir tane daha olduğunu göreceksiniz. (Tabi rakamlar farklı olacak) Kendi attığınız klasör içerisindeki tr_TR isimli klasörü yeni açılan rakamlı klasöre kopyalayıp tekrar deneyin. Muhtemelen bu sefer olmuştur.
     Şimdi de buradan Türkçe yazım denetimi dosyasını indirin. Bu Microsoft Ofis üzerinde hatalı yazılan kelimelerin altının çizilmesini sağlayan dosya. İndirdiğiniz arşivden tr_TR klasörünü çıkarın ve "/home/kullanıcı ismi/.kingsoft/office6/dicts" içerisine kopyalayın. Kopyalamadan sonra ofisi açın ve "Review" veya "Gözden Geçirme" yazan yerden en soldaki "Spell Check" veya "Yazım Denetimi" yazan yere tıklayın. Türkçe'yi seçin. İşlem tamam.
     Bir yazımın daha sonuna geldim. En kısa zamanda sizlere Ubuntu 17.04 ile ilgili görüşlerimi açıklayacağım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

5 yorum:

 1. Hocam merhabalar, Ben daha önce Elementary Os loki yükledim. Güncelleme yaptıktan sonra çöktü. Tekrar yükledim sonra yine aynı şey oldu. Giriş ekranında çalışmaz bir halde geldi. Hiçbir şekilde oturum açıp masaüstü ortamına geçemedim. Bu sefer aynı sorunu yaşamamak için Ubuntu 17.10 kurdum her şey güzel hoş ama Elementary Os'un görünümüne deyim yerindeyse resmen aşık olmuştum. Ubuntunun kararlılığı ELementary Os'un görselliği mantığı ile masaüstü görünümünü ubuntuya yükledim. Şuan depolarla ilgi hata alıyorum. Elememantary Os'un orijinal depoları nedir? Nasıl ekleyebilirim. Eklediğim depolar orijinal değil de ondan mı sorun yaşıyorum. Mesela; Küçültme butonu eklemek için elementary-tweaks paketini yüklemek istiyorum. sudo add-apt-repository ppa:philip.scott/elementary-tweaks bu komutla depoyu ekliyorum. ardından sudo apt-get install elemaentary-tweaks komutuyla kurmaya çalışıyorum. Aşağıdaki çıktıyı alıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  Paket listeleri okunuyor... Bitti
  Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
  Durum bilgisi okunuyor... Bitti
  N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'mpstark-ubuntu-elementary-tweaks-daily-artful.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
  N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary-os-ubuntu-daily-artful.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
  N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
  N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'philip_scott-ubuntu-elementary-tweaks-artful.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
  E: elementary-tweaks paketi bulunamadı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elementary OS paketleri en fazla 16.04 sürümünü destekler. Benim size tavsiyem Ubuntu Budgie 17.10 kullanmanız yönünde olacaktır. Ek bir paket yüklemeden kendi içerisindeki dahili arayüz özelleştirmelerini kullanarak Elementary OS arayüzünün aynısını hatta kendi zevkinize göre daha iyisini oluşturabilirsiniz. Ben şu an onu kullanıyorum. En kısa zamanda bir yazı yayınlamayı planlıyorum. Üniversite ara tatilinde yayınlayacağım iki adet yazı olacak. Biri yeni sürümün bir önizlemesi diğeri ise özelleştirmelerin kullanımına dair olacak. Normal Ubuntu dağıtımından daha kararlı ve hızlı olduğunu da belirtmek isterim. Şahsen 12 yıllık emektar bir dizüstü bilgisayarda kullanıyorum ve hiç donma problemim olmadı. Link vereyim: https://ubuntubudgie.org/downloads buradan indirebilirsin. 2018 içinde de bir aksilik olmazsa Elementary OS 17.10 tabanlı yeni bir sürüm yayınlayacak. Yayınlanınca onu da paylaşacağım. İyi akşamlar..

   Sil
 2. Emeğinize sağlık. Çok Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 3. Çok teşekkürler. Wps office Libreye göre çok daha iyi. Özellikle Microsoft dosyalarıyla uyum hususunda.

  YanıtlaSil