Temmuz 12, 2017

Paket Yükleyici: Eddy İncelemesi

Eddy      Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere bir çok yazımda sözünü ettiğim .deb uzantılı dosyaları yüklemeyi sağlayan Eddy isimli uygulamayı tanıtacağım. Debian ve Ubuntu tabanlı sistemlere nasıl yüklendiğini anlatacağım. Neden Gdebi yerine Eddy tercih ediyorum? Hadi başlayalım.
     Eddy .deb uzantılı dosyaları yüklemenizi sağlar. Bu Windows üzerinde .exe uzantılı dosyaları yüklemek gibidir. Peki buna niye ihtiyaç duyarız? Tabii ki mağaza uygulamaları bize yetmediği için. Örneğin MegaSync veya WPS Ofis yüklemek için bu programa ihtiyaç duyarız çünkü bu uygulamaları PPA üzerinden indiremiyoruz. Bir yönüyle de bunu yapmak gereksiz. Terminal üzerinde uğraşmak yerine tek tıkla yükleyebiliriz. Şimdi ne gibi artıları olduğunu anlatayım:

 • Daha hızlı
 • Varsayılan yapılabiliyor
 • Temalarınızla uyumlu
 • Sistemi yormuyor
     Gelelim kurulumu nasıl yapacağınıza. Elementary OS kullananlar uygulama mağazasını açıp indirebilirler ama diğer Debian ve Ubuntu kullanıcıları aşağıdaki yöntemi kullanmalı. Bu kodları sıra ile terminale girmeli.

sudo apt install valac libgranite-dev libpackagekit-glib2-dev libunity-dev cmake git
sudo git clone https://github.com/donadigo/eddy.git
cd eddy
cmake .. ~/eddy
make
sudo make install
     Yükleme bittikten sonra herhangi bir .deb uzantılı dosyaya sağ tık yapıp "Birlikte Aç --> Başka Uygulama --> Eddy --> Varsayılan Yap" yolunu izleyerek Eddy programını varsayılan hale getirebilirler.
     Şimdilik bir yazının daha sonuna geldik. Bu şekilde uygulama incelemeleri yapmaya devam etmemi ister misiniz? Bir yerde sorun yaşadınız mı? Lütfen bana deneyimlerinizi yorum atın. Şen ve esen kalın..

2 yorum:

 1. Bu kadar şeye gerek yok, en azından debian paket yöneticisi kullanan dağıtımlar için. wget komutu ile indir denilir, dpkg ile de yükle denir. Hepside tek satırda tek komutla gerçekleşir. Terminalle her zaman daha kolaydır yükleme kaldırma işlemleri!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle değerli yorumun için teşekkür ederim. Bu konuda haklısın ama unutma ki Windows kullanan insanların Linux ile ilgili gözünü korkutan şeylerden biri de terminal. Tabii ki kullandıkça alışıyor ve terminali seviyorsun ama ben istiyorum ki herhangi birinin dedesi de linux kullansın ama linux öyle yaşlı insanların veya basit kodlamadan dahi pek bir şey anlamayan insanların yazılımı değil. İnsanlara özgür olmayı öğreteceksek önce o özgürlüğü onlara nasıl kullanacaklarını öğretmeliyiz. Teşekkürler..

   Sil