Temmuz 02, 2017

Fare Teması ve Büyüklüğünü Değiştirmek

Linux Fare      Merhaba arkadaşlar. Bugün size fare işaretçimizi nasıl özelleştirebileceğimizi anlatacağım. Bu sayede farenin temasını ve büyüklüğünü değiştirebileceksiniz. Bunun birden fazla yolu var. Şimdi teker teker en güvenli olandan en deneysel ve riskli olana doğru bu yöntemleri inceleyelim.
   

Metod 1: Terminal Kullanmak

     Bu yöntem bence en basit yöntem. Sizi herhangi bir paket yüklemek zorunda bırakmadan linux'un kendi güzellikleri ile işinizi halledebilmenizi sağlayan bir yöntem. Önce terminali açın ve
sudo update-alternatives --config x-cursor-theme
komutunu girin. Karşınıza şu şekilde bir ekran çıkacak:
Terminal Çözümü Buradan istediğiniz fare temasının numarasını komut satırına girerek fare temasını seçebilirsiniz. Örneğin WhiteGlass için 4 yazmalısınız. Bu yöntem temayı değiştiriyor ama büyüklüğü değiştirmiyor. Hem büyüklük hem tema için ikinci maddeyi kullanabilirsiniz.

Metod 2: dconf Editör Kullanmak

     Bu yöntemde ise uygulama ayarları ile oynamamıza izin veren bir araç olan "dconf-editor" isimli aracı kullanacağız. Öncelikle bu aracı yüklemeliyiz. Bunun için terminale
sudo apt-get install dconf-tools
yazıyoruz. Ardından Ctrl+F yapıp gelen ekranda "cursor-size" ibaresini aratacağız(Tırnaklar yok). Bunun sebebi farklı dağıtımlarda farklı yerde olması. Ardından "cursor-size" değerini değiştirerek büyüklüğü, hemen altındaki "cursor-theme" ibaresini değiştirerek temayı değiştirebiliriz. Örneğin alttaki resimde 24 fare büyüklüğü ve elementary fare teması.
dconf Çözümü

Metod 3: Dağıtıma Özgü "Tweak" Uygulamasını Kullanmak

     Bu yöntemde ise hemen her dağıtıma özel üretilmiş deneysel "tweak" uygulamalarını kullanacağız. Ben Elemntary OS için gerekenleri vereyim. Eğer farklı bir sistemde iseniz biraz Google yardımı ile kendi sisteminize özel "tweak" uygulamasını bulabilirsiniz.
    Öncelikle terminali açıp uygulamayı yüklemek için kütüphaneyi yüklemeli ardından kurulumu yapmalıyız. Bunun için
sudo add-apt-repository ppa:philip.scott/elementary-tweaks
sudo apt-get update
sudo apt-get install elementary-tweaks
komutlarını terminale girerek kurulumu yapıyoruz. Ardından Sistem Ayarları uygulamasını açıyoruz. Orada "Tweak" yazan yeni bir kısım olacak. (Yüklediğimiz uygulama menüye gitmiyor, sistem ayarlarına gidiyor) Ona tıklıyoruz ve görünüm sekmesinden fare temasını seçiyoruz.
Tweak Çözümü     Yapılanların etki edebilmesi için bilgisayarı yeniden başlatmalısınız. Ayrıca, anlattığım yöntemlerden sadece ikincisi ile fare büyüklüğü değiştirilebiliyor. Eğer farklı bir çözümünüz varsa bana gönderin ve isminiz ile yazının altına ekleyeyim. Farklı bir platformda nasıl olduğunu anlatmak isterseniz yine bana gönderebilirsiniz. İyi günler...

0 yorum:

Yorum Gönder