Temmuz 01, 2017

Dosya Yöneticisini Root Olarak Açmak

Dosya Yöneticisi      Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere dosya yöneticisinde işletim sisteminin bulunduğu bölümde işlem yapabilmek için dosya yöneticisini nasıl root olarak açacağımızı tartışacağız. Şahsen Elementary OS kullandığım için sahip olduğum dosya yöneticisi diğer linux türevlerinden farklı. Bununla birlikte bu yazımda tüm debian tabanlı linux işletim sistemlerini kapsayarak bunu nasıl yapacağımızı anlatacağım.
     Eğer ELEMENTARY OS kullanıyorsanız, dosya yöneticiniz -içinde yüklü gelen- "Pantheon Files" isimli dosya yöneticisidir. Şahsen sahip olduğu hoş arayüz ile benim favorim de diyebilirim.      Pantheon dosya yöneticisini root açmak için terminali açın,
pantheon-files-pkexec
yazın.ardından sizden yönetici doğrulaması isteyecek. Şifrenizi girin ve işlem tamam.
     Eğer UBUNTU kullanıyorsanız, dosya yöneticiniz -içinde yüklü gelen- "Nautilus" isimli dosya yöneticisidir. Burada daha farklı bir yol izleyeceğiz.
     Terminali açalım ve
gksudo nautilus
yazalım. Eğer terminaliniz "gksudo" komutunu algılamıyorsa terminale bu kodu tanıtmamız gerekiyor. Bunun için bir gereksinim paketi olan "gksu" paketini yüklemeliyiz. Terminali açıp şunu yazalım:
sudo apt-get gksu
Artık gksu paketi yüklendiği için üstte verdiğim çözümü kullanabilirsiniz.
     Eğer verilen iki sistemden FARKLI bir debian sistemi kullanıyorsanız da üsttekine benzer bir yol izleyeceğiz. Öncelikle dosya yöneticinizin verdiklerimden farklı olduğunu varsayıyorum (aynıysa üsttekileri kullanabilirsiniz). Öncelikle Ubuntu dosya yöneticisi olan "Nautilus" u yükleyeceğim. Ardından "gksu" komutunu yükleyeceğim ve son olarak dosya yöneticisini açacağım.Bunun için sırayla şu komutları kullanın:
sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get install nautilus
sudo apt-get gksu
gksudo nautilus
Artık siz de root olarak dosya yöneticisini açabiliyorsunuz. Eğer farklı bir çözümünüz varsa veya farklı bir platformda farklı bir dosya yöneticisi kullanıyorsanız kendi çözümünüzü gönderin, biz de isminizle birlikte konuya ekleyelim. Herkese iyi günler..

1 yorum:

  1. teşekkürler. ancak bunu sağ tık menusune nasıl ekleyebiliriz?

    YanıtlaSil