Temmuz 06, 2017

Debian'da Gereksiz Dosyaları Temizlemek

Linux Temizlik      Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere bilgisayarımızdaki çöp dosyaları nasıl temizleyeceğimizi anlatacağım. Bunu ister programla ister komutla yapın temiz bir bilgisayar elde edeceksiniz. Windows kullanıcıları genelde CCleaner kullanır. Linux için de benzeri programlar var. Bunun dışında komutlar ile de temizliği yapabiliriz. Şimdi gelelim nasıl yapacağımıza.

1) Komutlar Yardımı ile Temizlik


     İlk komutumuz "autoremove". Bu komut artık kullanılmayan paketleri otomatik silmenize yardımcı olur. Örneğin Inkscape kurdunuz ve yanında lib*-gui tipinde bir çok yan uygulama kuruldu. Daha sonra siz Inkscape uygulamasını sildiniz ama bu lib*-gui tipi uygulamalar silinmedi. İşte bu komut onları silecek. Kullanmak için terminale şunu yazmanız yeterli:
sudo apt autoremove

     Şimdi gelelim "clean" komutuna. Bu komut yardımı ile kurduğunuz uygulamalar için indirmiş olduğunuz kurulum dosyaları kaldırılır. Kullanmak için terminale şunu yazmanız yeterli:
sudo apt clean

     Sırada "purge" komutları var. Bu komutlar ile çeşitli silme işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Ben kaldırılmış dosya silme işlemini aktaracağım. Diyelim ki autoremove yaptınız ama hala bir şeyler kaldı. Örneğin boş bir klasör, geçersiz bir mtin belgesi vs. Bu kodla onları sileceğiz. Kullanmak için terminale şunu yazmanız yeterli:
sudo apt install aptitude
sudo aptitude purge ~c

     Geriye resim artıklarını silmek kaldı. Bilgisayarınızda bir resim dosyası oluşturduğunuzda veya açtığınızda .thumbnail isimli bir klasör oluşur. Bu klasör resimler için oluşturulan önizlemelerin bulundurulduğu yerdir. Bu klasörü de şu komutla temizleyebilirsiniz:
rm -v -f ~/.cache/thumbnails/*/*.png ~/.thumbnails/*/*.png

2) Uygulamalar Yardımı ile Temizlik

     Bahsettiğim gibi CCleaner tipinde uygulamalar vardır ki bunlar sizi terminal ile kod ile uğraştırmaz. Şimdi de bu uygulamalara değinelim.

Stacer Stacer      İlk olarak Stacer isimli bir uygulamadan bahsedeceğim. Uygulama kaldırma işleminden temizliğe, sistem monitörleme işleminden başlangıç uygulamalarına kadar bir çok şeyi yapabiliyorsunuz. Buradan indirip Eddy ile kurabilirsiniz.

BleachBit
BleachBit     Sırada Linux için en yaygın temizlik uygulaması olan BleachBit var. Yukarıda verdiğim komutları otomatik çalıştırma özelliğinin yanı sıra uygulama temizlemeleri ve sistem temizliği de yapıyor.
   
     İçinizde "Sistemi temizlemek için bir uygulama daha mı kurmalıyım? Bu çok saçma!" diyenler olacaktır ve kodları tercih edebilirler. Bununla birlikte "Kod satırları ile uğraşmak istemiyorum. Daha kolay bir şekilde temizlik yapmalıyım." diyen de olacaktır ve uygulamaları kullanacaktır. Sizce hangi yöntem daha iyi?

0 yorum:

Yorum Gönder