Haziran 29, 2017

Debian Durum Çubuğundan -Wing Panel- Öge Silmek

Wing Panel      Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere Linux'ta üstte bulunan durum çubuğundan yani wing panelden öge silmeyi göstereceğim. Ben bunu klavye simgesini kaldırmak için araştırmıştım. Çünkü müzik çalar veya bulut hizmetleri ikonu klavye ikonunun yanında duruyordu ve ikon sürekli gözüme batıyordu. Şimdi geçelim nasıl yapılacağına.
     Size önceki yazımda bahsettiğim komutlardan olan "remove" komutunu kullanacağız. Ben klavye ikonunu kaldırmak istiyorum. Bunun için
sudo apt remove --purge wingpanel-indicator-keyboard
komutunu terminale giriyoruz. Eğer siz klavye simgesini değil de başka bir simgeyi silmek istiyorsanız "wingpanel-indicator-keyboard" yerine silmek istediğiniz ikonun paket adını yazmalısınız. Paket adını bulmak için önceki yazımda verdiğim diğer bir komut olan
sudo apt list --installed
komutunu kullanmalısınız. Peki aradığınız paket hangisi nasıl anlayacaksınız? Kolay! Sadece "wingpanel-indicator" ile başlayan paketlere bakın. Örneğin parlaklık ikonu "wingpanel-indicator-power" olarak geçer.
     Diyelim ki kaldırdınız ama memnun kalmadınız ve geri getirmek istiyorsunuz. O zaman
sudo apt-get install wingpanel-indicator-x
komutunu kullanarak geri getirebilirsiniz ama unutmayın, x yerine kendi kaldırdığınız paketin ismini yazın. Şimdiden hayırlı olması dileği ile..

0 yorum:

Yorum Gönder