Haziran 28, 2017

Bilinmesi Gereken Debian Tabanlı Linux Komutları

Linux Komutları      Merhaba arkadaşlar. Deneyimlerimi paylaşmaya başlayacağım ilk yazıma giriş seviyesinde bir konu ile başlamaya karar verdim. Bugün sizlere Linux, Debian tabanlı sistemlerde oldukça sık kullanılan ve işinize yarayacak terminal komutları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bu komutların ne işe yaradığını ve ne zaman kullanılması gerektiğini öğretmeye çalışacağım.

Apt-get Komutları

sudo apt-get install paket-adı
     Bu kod yardımı ile bir uygulama yükleyebilirsiniz. Komut "sudo" kısmı ile yönetici yetkisi ister, install kısmı ile kurulmak istenen bir paket olduğu belirtilir ve "paket-adı" yazan yere paketin ismi girilir. Örneğin vlc video oynatıcısını yüklemek için komut satırına "sudo apt-get install vlc" yazmalıyız.

sudo apt-get remove paket-adı
     Bu kod yardımı ile yüklediğimiz uygulamayı kaldırırız. Üstte belirttiğim şeyleri geçelim ve bir örnek ile irdeleyelim. Vlc oynatıcıyı kaldırmak istiyoruz. Bunun için komut satırına "sudo apt-get remove vlc" yazmalıyız.

sudo apt-get autoremove paket-adı
     Bununla birlikte "remove" komutu uygulamanın ek bileşenlerini silmez. Uygulamayı tümüyle silmek için "autoremove" komutunu kullanmamız gerekir.

sudo apt-get autoremove
     Paket adını girmeden tek başına yazacağınız kod ise sistemi tarar ve artık kullanılmayan, sistemin ihtiyacı olmayan tüm paketleri siler.

sudo apt-get update
     Uygulama paketleri ile ilgili bilgileri alır. (Yeni paket var mı? Paketin son sürümü ne vs. bilgiler)

sudo apt-get upgrade
     "update" ile alınan bilgiler ışığında tüm uygulamaları yükseltir.

sudo apt-get dist-upgrade
     Sadece uygulamaları değil, tüm sistemi yükseltmeye yarayan komuttur.

sudo add-apt-repository eklenecek-deponun-PPA-adresi
     Eğer yüklemek istediğiniz uygulama sistem mağazasında bulunmuyorsa yeni bir mağaza eklemenizi sağlayan komuttur. Şöyle düşünelim, sistem kendi mağazasına sahiptir bununla birlikte uygulama geliştiren kullanıcılar da ana mağazadan bağımsız daha küçük mağazalara sahiptir. Eğer istediğiniz uygulama ana mağazada yoksa ek bir mağaza ekleyerek oradan indirebilirsiniz.

sudo apt-get clean
     Bir uygulama yüklediğinizde sistem bir kurulum dosyası indirir ve bunu "/var/cache/apt/archives/" yolunda depolar. Bu alanı temizlemek istediğinizde bu komutu kullanırsınız ama unutmayın, sildiğiniz bir uygulamayı tekrar yüklemek istediğinizde bu komutu kullandığınız için tekrar aynı paket indirilir. Bu da internet üzerinden veri indirmeniz demektir.

sudo apt list --installed
     Bu komut sayesinde sisteminizde yüklü tüm uygulamaları görebilirsiniz. Bazen uygulama ismi ile paket ismi farklı olabilir. Eğer kaldırmak istediğiniz uygulamanın paket adını unutursanız buradan bakıp bulabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder